Szanuj krowę - nie marnuj mleka!

Bank Żywności w Elblągu zaprasza na obchody Międzynarodowego Dnia Żywności, które odbędą się 16 października. Banki Żywności w kilkunastu miastach Polski organizują z tej okazji marsze, pikniki i inne wydarzenia, które promują ideę niemarnowania żywności. W tym roku hasło przewodnie brzmi: "szanuj krowę - nie marnuj mleka!".W Elblągu po raz czwarty przejdzie marsz przebranych za produkty spożywcze przedszkolaków i uczniów, z transparentami i hasłami nawołującymi do poszanowania żywności. Marsz zacznie się o godz. 11.30 w Parku Planty, a zakończy na Placu Kazimierza Jagiellończyka. Na zakończenie rozstrzygnięty zostanie konkurs na najładniejsze przebranie i aktywny udział, a zwyciezcy otrzymają nagrody ufundowane przez Urząd Miejski. Na Placu będzie czekał pożywny żurek, który można będzie spożyć słuchając występu wokalnego.


Co warto wiedzieć o mleku i produktach mlecznych?

Mleko i produkty mleczne są istotnymi elementami diety. Mleko jest bardzo dobrym źródłem wapnia, oraz witamin  A, D, E, K, oraz grupy B. Dlaczego więc jogurty i mleko znajdują się na liście 10 najczęściej wyrzucanych przez Polaków produktów  (jogurty 5., mleko 8., ser 9. pozycja) [MillwardBrown dla Federacji Polskich Banków Żywności 2013 r.].  


Marnując mleko, marnujemy także wodę. Do wyprodukowania 1 szklanki mleka (250 ml) zużywa się  255 l  wody [Science for Water, JRC thematic report, European Commissione, 2012].


Najczęstszym powodem wyrzucania żywności przez konsumentów jest przegapienie terminu przydatności do spożycia. Ten czynnik jest szczególnie istotny w przypadku produktów mlecznych.  Dlatego stojąc przy sklepowych półkach z nabiałem warto uświadomić sobie kilka faktów:


Na rynku szeroko dostępne są mleka pasteryzowane i sterylizowane:


Mleko pasteryzowane zachowa trwałość przez 1-2 dni gdy jest przechowywane w warunkach chłodniczych i zamknięte. Po otwarciu należy mleko zamknąć o ile umożliwia to opakowanie albo zawinąć lekko róg i spiąć gumką- w przypadku mleka w folii.


Mleko sterylizowane (UHT) zachowuje trwałość nawet do roku, należy przestrzegać daty na opakowaniu.  Po otwarciu należy ostrożnie przelewać mleko, ograniczamy w ten sposób wymianie z powietrzem i przedłużamy czas jego przechowywania w lodówce. Otwarte sterylizowane mleko można  przechowywać w lodówce do 2 dni. Jogurty, kefiry – zwracaj uwagę na datę przydatności do spożycia, nie bój się natomiast wypukłych wieczek – świadczy to o działaniu w produkcie pozytywnych bakterii probiotycznych, istotnych dla Twojego zdrowia.

Sery dojrzewające – wbrew pozorom barwa serów nie świadczy o złej czy dobrej jakości. Uwagę należy zwracać na natomiast na wzdęcia serów, które po przekrojeniu charakteryzują się licznymi, poszarpanymi dziurami , zlokalizowanymi głównie w centralnej części sera. Świadczą one o złej jakości mikrobiologicznej produktu.

Kupujmy więc uważnie, nie więcej niż spożyjemy. Szanujmy dary natury i ludzką pracę.

Bank Żywności w Elblągu