ZUO znaczy wielka zmiana

zuo
Elbląski Zakład Utylizacji Odpadów podsumował dziś projekt, który całkowicie zmienił oblicze tej miejskiej spółki. Mowa o współfinansowanym przez Unię Europejską projekcie pn. „Racjonalizacja gospodarki odpadami komunalnymi i rekultywacja składowisk odpadów w Elblągu”.

Zakład Utylizacji Odpadów to w chwili obecnej nowoczesna spółka, dobrze przygotowana do realizacji zapisów tzw. ustawy śmieciowej. Mowa przede wszystkim o segregacji i utylizacji odpadów, bo to właśnie do Zakładu Utylizacji Odpadów trafiają i są zagospodarowywane odpady z Elbląga.

Segregacja śmieci na specjalnych taśmociągach, pozyskiwanie energii odnawialnej ze składowanych, odpadów, kwatera balastu, która pozwala na składowanie odpadów niemożliwych do przetworzenia , specjalne miejsce na odpady wielkogabarytowe i elektrośmieci… to wszystko możliwości ZUO już po przeprowadzonych inwestycjach. 

Jest się czym chwalić, tak więc Marian Wojtkowski dyrektor ZUO przedstawiał osiągnięcia spółki podczas specjalnej prezentacji. Natomiast przed siedzibą Zakładu odsłonięty został dziś kamień upamiętniający zakończenie projektu.

zuo
zuo
zuo
zuo

 

Do uczestników dzisiejszego spotkania zwrócił się również Jerzy Wilk prezydent Elbląga:

Szanowni Państwo,
Gospodarowanie odpadami to temat, o którym jest ostatnio głośno w całym kraju. A to za sprawą tzw. ustawy śmieciowej, która nakłada na nas wszystkich obowiązek segregowania odpadów. Miasta w całym kraju muszą w tym zakresie spełnić wyśrubowane normy narzucone przez Unię Europejską, a dotyczące odzyskiwania śmieci, recyklingu odpadów. Wiele samorządów ma z tym problem. Wiele będzie musiało ponosić dodatkowe opłaty w związku z niespełnianiem unijnych norm. Ale nie Elbląg.

Dzisiaj kończy się realizacja projektu pod nazwą „Racjonalizacja gospodarki odpadami komunalnymi i rekultywacja składowisk odpadów w Elblągu”. Dzięki tej inwestycji Elbląg stał się liderem w gospodarowaniu odpadami. Nasz zakład jest jednym z najnowocześniejszych nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Już dzisiaj spełniamy surowe normy Unii Europejskie dotyczące recyklingu odpadów, które samorządy będą musiały spełniać w 2020 roku. Nawet przedstawiciele Unii, którzy przeprowadzali audyt w ZUO, byli zaskoczeni poziomem technologicznym naszych instalacji. Bo naprawdę jest się czym chwalić. Zaledwie 28 procent wszystkich odpadów trafiających do Zakładu, jest składowanych jako balast. Pozostałe są odzyskiwane.

Elbląg dzięki tej inwestycji wyrósł również na lidera całego regionu, ponieważ z naszego Zakładu korzysta aż 16 ościennych gmin. Dla samych elblążan ta inwestycja oznacza spokój, ponieważ problem składowania odpadów mamy rozwiązany na najbliższe 25 lat.

Mam również nadzieję, że po przeanalizowaniu zasad funkcjonowania w naszym mieście ustawy śmieciowej, będziemy mogli przymierzyć się do obniżenia opłat za wywóz odpadów. Ale o tym w szczegółach będę mógł  powiedzieć na początku przyszłego roku.