Wiceprezydent Janusz Hajdukowski spotkał się z przedsiębiorcami ze Szwecji i Finlandii

- Miasto Elbląg to wielowiekowa tradycja związana z wymianą handlową w basenie Morza Bałtyckiego. Już od XIV wieku Elbląg był ważnym ośrodkiem portowym oraz należał do związku miast hanzeatyckich, w ramach którego prowadził ożywione kontakty gospodarcze z wieloma miastami z terenu Skandynawii. Naszym aktualnym celem jest czerpanie z dobrych praktyk z historii i przeniesienie ich na współczesne realia, aby ponownie nasze wzajemne relacje stały na równie wysokim poziomie jak przed wiekami - mówił wiceprezydent Janusz Hajdukowski podczas wczorajszego spotkania z przedsiębiorcami ze Szwecji i Finlandii, które odbyło się w Elbląskim Parku Technologicznym.

 

Spotkanie odbyło się w ramach „Misji przyjazdowej przedsiębiorców ze Szwecji i Finlandii”. Misja odbędzie się w dniach 9 – 12 września w Elblągu, Pasłęku, Giżycku, Ełku i Olsztynie. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele przedsiębiorstw ze Szwecji i Finlandii specjalizujących się w rozwoju i wykorzystaniu energii odnawialnej, technologii informatycznych, zarządzaniu i inżynierii transportu. Wśród firm szwedzkich znalazły się takie przedsiębiorstwa, jak Lokron AB, Maston, reCulture AB, KYAB Sweden AB, NOWAITTRANSIT AB, GreenExergy. Uczestnikami misji ze strony fińskiej będą reprezentanci takich firm, jak Fennosteel, Softability Group Oy, Otaniemi, Bridge Builders Guild, Ensto Group, Centrum Balticum. Zagraniczni przedsiębiorcy zainteresowani byli laboratorium, które działa przy Elbląskim Parku Technologicznym, pytali także o firmy zajmujące się nowoczesnymi technologiami oraz działalnością geodezyjno-kartograficzną.- Obecnie Elblag to miasto wielu szans. Mówiąc o Elblągu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego położenie, które jest unikalne na skalę województwa Warmińsko – Mazurskiego pod względem dostępu do infrastruktury transportowej. W Elblągu przecinają się dwie zmodernizowane drogi międzynarodowe łączące miasto zarówno z naszymi sąsiadami z Niemiec, ale również z Obwodem Kaliningradzkim – do którego jest tylko 50 km. Elbląg posiada jako jedyne miasto w województwie Port Morski, który ciągle się rozwija i w przyszłości może stać się bardzo ważnym elementem tego typu infrastruktury na terenie naszego kraju z bezpośrednim dostępem do Morza Bałtyckiego - mówił wiceprezydent Janusz Hajdukowski.  Elbląg jest także objęty strefą Małego Ruchu Granicznego w ramach umowy z Federacją Rosyjską, która umożliwia uproszczone procedury podróży dla mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego oraz Polaków mieszkających w strefie. Aktualnie Elbląg jako jedyne miasto z Polski posiada swoje przedstawicielstwo informacyjne w Kaliningradzie, znajdujące się na terenie Konsulatu RP. Dodatkowo jesteśmy w przededniu wprowadzenia w życie szeregu działań promujących Elbląg w Obwodzie Kaliningradzkim, które maja na celu znaczący wzrosty wymiany handlowej. Chciałbym aby dzięki dzisiejszemu spotkaniu, wszystkie szanse jakie oferuje Elbląg były przez Państwa dostrzeżone i wykorzystane, abyśmy wkrótce mogli spotkać się ponownie i realizować wspólne projekty. Jeszcze raz serdecznie dziękuje za przybycie i zapraszam do współpracy - podsumował Janusz Hajdukowski.

Dzisiaj uczestnicy misji wezmą udział w konferencji zatytułowanej „Otwarci na Skandynawię”, która odbędzie się w Sand Valley Golf & Country Club w Pasłęku. W środę 11 września przedsiębiorcy wezmą udział w prezentacjach w Ekomarinie w Giżycku oraz w Ełckim Parku Technologicznym. Wydarzenie zakończą 12 września prezentacje w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie oraz na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

Zadaniem misji jest stworzenie dynamicznej platformy porozumienia i nawiązanie dialogu między przedstawicielami świata nauki oraz biznesu, m.in. poprzez prezentację rozwiązań na rzecz rozwoju inwestycji w województwie warmińsko-mazurskim. Organizatorem misji jest Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.