Prezydent Jerzy Wilk na obchodach 74. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Fot. Ryszard Siwiec

Fot. Ryszard Siwiec
Wczoraj, 1 września pod Krzyżem Katyńskim, na cmentarzu przy ul. Agrykola odbyła się uroczystość związana z 74. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. Elblążanie, wśród których nie zabrakło prezydenta Jerzego Wilka oraz wiceprezydentów Janusza Hajdukowskiego oraz Marka Pruszaka, uczcili  pamięć Polaków poległych w czasie wojny w obronie Ojczyzny i walce o niepodległość.W swoim przemówieniu prezydent Elbląga Jerzy Wilk wskazał, że odpowiedzialność za wielką tragedię, jaką była II wojna światowa ponoszą ówcześni przywódcy mocarstw zachodnich, którzy stosowali politykę ustępstw wobec Adolfa Hitlera.

- Nie może być pozwolenia na zło. Zło trzeba dusić w zarodku. Kto by przypuszczał, że w środku Europy, w kraju, który wydał tylu wybitnych artystów, rozpocznie życie zbrodnicza ideologia jaką był nazizm – mówił prezydent Jerzy Wilk. – Tej ideologii nikt się w ówczesnej Europie nie sprzeciwił, za co świat zapłacił straszliwą cenę. Nigdy nie może być przyzwolenia na zło.

Szanowni Państwo!

Czego nauczyła nas II wojna światowa? Jakie wnioski powinniśmy wyciągnąć z tej najstraszliwszej zbrodni w nowożytnych dziejach ludzkości? Zadajemy sobie też pytanie, jak mogło dojść do tak wielkiego dramatu? Jak to się stało, że w centrum Europy, w narodzie niemieckim, który dał światu Goethego, Beethovena i Schillera, zrodził się rak nazizmu?

Nazizm nie był kolejnym dyktatorskim reżimem. Był wcieleniem zła absolutnego. A Europa nie przeciwstawiła się temu złu. Mało tego – ówczesne rządy europejskie chciały go zaadoptować i wykorzystać do swoich celów politycznych.

Układ z Monachium z 1938 roku, zakładający rozbiór Czechosłowacji, czy też zmowa Hitlera i Stalina znana jako pakt Ribbentrop - Mołotow stanowiły kolejne etapy krótkowzrocznej, zdradliwej i haniebnej polityki. I za to świat zapłacił straszliwą cenę.

Z tej jakże bolesnej lekcji powinniśmy wyciągnąć wniosek, że zła nie można tolerować. Nie można przymykać oczu na pojawienie się kolejnych dyktatorów i zbrodniczych systemów. Złu – bez względu na to, gdzie ono występuje – należy przeciwstawić się z całą mocą i bezwzględnością. Bo całe zło tego świata może dziać się tylko z przyzwolenia i obojętności innych.

Dziś oddajemy hołd poległym podczas II wojny światowej. Należy się im bezwzględny szacunek, pamięć i hołd.

W uroczystych obchodach brali udział także kombatanci, młodzież szkolna oraz harcerze.