Zacznijmy od sportu

logo
Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu podejmuje nową inicjatywę – spotkania branżowe, skierowane do osób działających w takich dziedzinach jak kultura, sport, turystyka, pomoc społeczna. Celem spotkań jest dyskusja: o możliwościach współpracy w obszarze ekonomii społecznej, o budowie i rozwoju przedsiębiorstw społecznych, o aktywizacji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Pierwsze spotkanie odbędzie się już 28 sierpnia.

Cykl spotkań zainaugurujemy spotkaniem poświęconym sportowi. Po konsultacji ze środowiskami sportowymi, zwłaszcza organizacjami pozarządowymi, zidentyfikowaliśmy szereg istotnych tematów. By sport istniał i mógł się rozwijać, zwłaszcza w obszarze „misyjnym”, czyli szkolenia młodzieży, sportu powszechnego, sportu integracyjnego itd., należy zastanowić się nad różnymi źródłami utrzymania. Opieranie się tylko i wyłącznie na dotacjach z samorządu w dobie kryzysu gospodarczego jest właściwie niemożliwe – informuje Arkadiusz Jachimowicz, prezes ESWIP. – Jedną z naturalnych opcji wydaje się więc prowadzenie działalności gospodarczej przez organizacje sportowe, jako dodatkowego źródła dochodu. Wyzwaniem w tym kontekście jest współpraca w obszarze zarabiania zarówno z samorządem, jak i biznesem.

Jak doprowadzić do tej współpracy? Jakie mogą być jej formy? Jakie korzyści mogą z niej mieć wszystkie trzy strony? Czy jest w ogóle możliwa nie tylko w dużych miastach, ale również w przypadku małych społeczności, jak Elbląg, a tym bardziej sąsiadujących gmin czy powiatów? Istnieje też wiele innych ważnych zagadnień, np. kwestia pracy dla byłych sportowców.

W Polsce istnieją już inicjatywy odpowiadające na wyżej zarysowane potrzeby i problemy. Dlatego też do udziału w spotkaniu „Sport w ekonomii społecznej” OWIES zaprasza wszystkich zainteresowanych przedstawicieli samorządów i ich jednostek, biznesu i organizacji pozarządowych, prowadzących działania w obszarze sportu.

 

Spotkanie odbędzie się w środę, 28 sierpnia br., w godz. 11:00-13:00 w Ratuszu Staromiejskim (sala na IV piętrze) przy ul. Stary Rynek 25 w Elblągu.

W programie:
•    Sport w przedsiębiorczości społecznej – wprowadzenie
•    Doświadczenia polskich i zagranicznych przedsiębiorstw społecznych, współpracy z biznesem i samorządem w obszarze sportu – Jakub Kalinowski, przewodniczący Rady Fundacji V4Sport, Sylwia Skuza, prezes Pomorskiej Fundacji Sportu i Turystyki Osób Niepełnosprawnych KEJA
•    Prezentacja ofert wsparcia
•    Dyskusja – pomysły i możliwości rozwoju sportu w obszarze przedsiębiorczości społecznej w regionie elbląskim.

Uczestnictwo w spotkaniu należy potwierdzić do 26 sierpnia do godz. 10:00 za pośrednictwem formularza (do pobrania na www.owies.org.pl) wysłanego na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub faksem: 55/ 235 33 88.

OWIES Elbląg