Różne tematy - jedna konferencja

konf
Dzisiejsza konferencja w Ratuszu Staromiejskim była niezwykle różnorodna tematycznie. Budżet obywatelski, kampania społeczna "Obudź wrażliwość", sezon letni i jego promocja, wykorzystanie Bramy Targowej... było o czym rozmawiać.

Budżet Obywatelski
Spotkanie z dziennikarzami rozpoczął Marek Bojarski pełniący funkcję Prezydenta Elbląga, który pochwalił rozwiązania przyjęte w Elblągu i sprawność realizacji Budżetu Obywatelskiego.

1 czerwca oddawać będziemy pierwszą inwestycję, o której zdecydowali mieszkańcy to plac zabaw przy ul. Teatralnej. Tak więc Budżet Obywatelski ma już dwie odsłony realizowane inwestycje i te na które będzie można głosować. W tej chwili jest już ponad 80 wniosków. Miasto przyjmować je będzie do 14 czerwca. Mamy nadzieję, że będą to wnioski, które porwą następnie mieszkańców do głosowania - mówiła Marta Doroz wicedyrektor Departamentu Organizacji i Nadzoru

Zachęcam do składania wniosków, a w przypadku placu zabaw przy ul. Teatralnej dziękuję tym mieszkańcom, którzy byli zaangażowani w prace nad jego projektem. Cieszę się, że plac powstaje na terenach administrowanych przez ZBK. Mam nadzieję, że to miejsce sprawi przyjemność mieszkańcom i pokaże, że Zarząd Budynków Komunalnych wychodzi do mieszkańców, razem możemy przecież realizować różne projekty - zachęcała Agnieszka Kozoń dyrektor ZBK


Brama Targowa
Ten obiekt odwiedziło w maju 1300 osób z czego ponad 300 w trakcie Nocy Muzeów. Od 1 czerwca Informacja Turystyczna funkcjonująca w Bramie Targowej i w Ratuszu Staromiejskim czynna będzie 7 dni w tygodniu w godzinach 10-18. Ale na tym nie koniec w czerwcu, lipcu i sierpniu Brama Targowa zostanie wykorzystana przez pracowników Muzeum Archeologiczno-Historycznego o czym opowiadali Tomasz Gliniecki, Piotr Adamczyk i Agata Kosacz.

W tej chwili trwa remont Muzeum i jego dziedzińca, trudno tam prowadzić zajęcia i tak pojawiła się myśl na wykorzystanie Bramy Targowej - mówił Tomasz Gliniecki z Muzeum.

W czerwcu pracownicy Muzeum prowadzić będą w Bramie zajęcia pn. "tajemnice Bramy", "legendy miejskie" i "Elbląg czasów wojny". Na zajęcia można umawiać się telefonicznie - precyzowała Agata Kosacz również z Muzeum

Natomiast w lipcu i sierpniu, w godzinach 10-13, Brama będzie miejscem organizowania gier i zabaw dla dzieci. Będą czekały na nich kredki, kolorowanki z motywami elbląskimi. 22 lipca rozpocznie się tydzień z dawnymi zabawami podwórkowymi - dodał Piotr Adamczyk (MAH).

Co ważne w czerwcu przed Bramą Targową, podobnie jak w ubiegłym roku, pojawi się zabytkowy tramwaj, który będzie cieszył oko zwiedzających do końca września.


Ścieżka Piekarczyka
Dla wszystkich elblążan i turystów dostępna jest już aplikacja na tablety i smartfony pod nazwą "Ścieżka Piekarczyka". Użytkownicy urządzeń z systemem Android mogą pobrać aplikację z Google Play, a właściciele produktów firmy Apple z AppStore. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać „Ścieżka Piekarczyka”. Aplikacja dostępna jest w czterech językach - polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim.

Żeby sprawnie przejść Ścieżkę piekarczyka, z wykorzystaniem aplikacji, przygotowana zostanie również Stare Miasto. Na chodnikach pojawią się specjalne łopatki wskazujące kierunek zwiedzania (50 sztuk), a najważniejsze punkty zostaną oznakowane tablicami, będzie ich 15. Ci, którzy przejdą ścieżką mogą otrzymać specjalny certyfikat.

Na trasie ścieżki pojawią się Brama Targowa - Galeria EL - dwa mosty - ulica Wigilijna - Muzeum Archeologiczno-Historyczne - ścieżka kościelna - Katedra - Ratusz Staromiejski.

 

Kampania Obudź Wrażliwość
Kampania "Obudź wrażliwość" przedłużona została bezterminowo. W tej chwili uczestniczy w niej 21 firm, ale wciąż pojawiają się nowe. W kampanii uczestniczą sklepy, hotele, restauracje, urzędy, firmy przewozowe. Dla rodzin i matek z dziećmi nasza kampania jest cennym drogowskazem na przykład przy wyborze miejsca odpoczynku. Od dziś funkcjonuje już strona "Obudź wrażliwość" - mówiła Hanna Laska-Kleinszmidt, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej.

Zobacz stronę - OBUDŹ WRAŻLIWOŚĆ

Elbląg - atrakcje są blisko - to hasło, którym Elbląg będzie promował swoje atrakcje w sezonie letnim. O wydarzeniach w Elblągu dowiedzą się m.in. w Krynicy Morskiej i na całej Mierzei Wiślanej. Do dystrybucji trafi 25.000 egzemplarzy kalendarium miejskich imprez.