Prezydent wygrał proces w trybie wyborczym

Sebastian B.-K. z portalu „elblag24” został w piątek skazany w trybie wyborczym za publikacje na temat prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka. Ma zamieścić sprostowanie, przeprosić prezydenta oraz usunąć z portalu nieprawdziwe fragmenty artykułu pt. „300 miejsc pracy powstanie w Lęborku”.

Grzegorz Nowaczyk poczuł się zniesławiony informacją, z której wynikało, że fińska firma Alteams Group zrezygnowała z otwarcia fabryki w Elblągu, ponieważ prezydent nie zdecydował się na przyznanie jej ulgi w podatku od nieruchomości. Zeznający przed sądem urzędnicy potwierdzili, że to nieprawda, a pozwany nie przedstawił istotnych dla sądu dowodów na swoją obronę.

Sąd nakazał również Sebastianowi B.-K. przeprosić Grzegorza Nowaczyka za opublikowany w portalu „elbląg24” artykuł,  w którym napisano nieprawdę na temat kosztów poniesionych przez miasto na nowe „Logo Elbląga”.

W piątek zapadł także drugi wyrok, który również jest niekorzystny dla „elblag24”. Portal ma zamieścić sprostowanie i przeprosiny za nieprawdziwą informację na temat radnego PO Rafała Siwko, który także poczuł się urażony artykułem na swój temat. Wynikało z niego, że jako właściciel firmy cateringowej wzbogacił się znacznie dzięki kontraktom na dostawy żywności dla MOPS.

Sąd orzekł także o „konfiskacie materiałów referendalnych w postaci nakładu gazety codziennej Gazeta On-Line elblag24.pl.”, która kolportowana jest od kilku dni, a w której również zamieszczono nieprawdziwe informacje na temat prezydenta Elbląga.

Oba wyroki nie są prawomocne.