W sprawie dzików...

W tym roku dziki pojawiły się w granicach miasta znacznie wcześniej, niż rok temu. Powód? Łatwość w dostępie do pożywienia, dokarmianie przez mieszkańców. Jak się z tym problemem uporać? O tym dyskutowano na spotkaniu w Urzędzie Miejskim.


Spotkaniu przewodniczył Ryszard Sorokosz, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych. Zaproszeni zostali  przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców, Nadleśnictwa, Polskiego Związku Łowieckiego, Straży Miejskiej, Policji oraz Departamentu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

W tym roku dziki na terenach ogrodów działkowych pojawiły się wcześniej
niż rok temu. Pomimo prowadzonych inwestycji Rodzinne Ogrody Działkowe nie potrafią się w wystarczającym stopniu przed nimi zabezpieczyć. Jedną z głównych przyczyn pojawiania się zwierząt jest dostępność pożywienia. Dziki chętnie wracają w te miejsca, które kojarzą im się z możliwością łatwego do niego dostępu. Wyrzucanie płodów rolnych poza teren działek, niezabezpieczone kosze na śmieci, a szczególnie dokarmianie dzików przez mieszkańców jest przyczyną ich obecności w mieście.  
Wszyscy uczestnicy spotkania przyznali, że najważniejsza jest edukacja – uświadamianie, zwłaszcza młodym ludziom, że zwierzęta wolno żyjące są niebezpieczne.  Do tej pory zrobiono już wiele, ale jak wszyscy przyznali, nie można poprzestać na tym, tym bardziej, że granice miasta obejmują również obszary leśne, gdzie obecność dzików nie jest niczym nadzwyczajnym.

Aby zminimalizować obecność dzików, należy zwrócić uwagę na to, aby:
- nie dokarmiać dzikich zwierząt,
- właściwie i skutecznie zabezpieczać rejony śmietników i same śmietniki,
- zabezpieczyć solidnym ogrodzeniem posesje i ogrody działkowe,
- unikać prowokowania dzikich zwierząt przez niekontrolowane zachowanie się psów,
- stosować preparaty odstraszające dzikie zwierzęta.
Policjanci i strażnicy miejscy zostali zobowiązani do tego, by odpowiednio reagować na zgłoszenia dotyczące zagrożenia ze strony dzikich zwierząt, a myśliwi z kół łowieckich będą odławiać i wywozić zwierzęta do odległych obszarów leśnych.
Dyżurny Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, pod nr. telefonów 55 239 30 40 (41), przyjmować będzie informacje od działkowiczów i mieszkańców miasta oraz przekazywać je do odpowiednich służb i kół łowieckich.
Uczestnicy spotkania otrzymali materiały, w których zawarte są procedury postępowania w przypadkach pojawienia się dzikiej zwierzyny.

 

czytaj także:
- Dzik w mieście i na ogrodach
- Miasto zabrało się za dziki problem
- galeria: Pierwsza odłownia dzików