Nowocześniej, oszczędniej, cieplej – EPEC modernizuje

epec i jest cieplej
Zima za pasem, a więc temat ciepła staje się niezwykle aktualny. O przygotowaniach do modernizacji miejskiej sieci ciepłowniczej, realizowanej ze środków unijnych, opowiadał na wczorajszej konferencji Łukasz Piśkiewicz prezes EPEC.

W konferencji wziął udział Grzegorz Nowaczyk prezydent Elbląga, który chwalił dotychczasowy okres działalności nowego prezesa, w szczególności dobre zmiany wewnętrzne. Prezydent pogratulował również dodatniego wyniku finansowego spółki.

Tematem głównym było oczywiście 20 mln zł, które Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej pozyskało z Unii Europejskiej na modernizację sieci ciepłowniczej w mieście. Projekt pt. „Modernizacja miejskiego systemu ciepłowniczego w Elblągu” został dobrze oceniony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. EPEC, jako wkład własny, wniesie do projektu 15 mln zł.

Dzięki modernizacji zmniejszymy stary na cieple, a także emisję gazów i pyłów do atmosfery. Będziemy zużywać również mniej paliwa. Przez najbliższe dwa lata nowoczesne sieci preizolowane zostaną położone na odcinku aż 11 kilometrów. Po tych inwestycjach sieć preizolowana będzie stanowiła 50%. W ramach projektu będziemy również chować pod ziemię sieć napowietrzną – wyliczał Łukasz Piśkiewicz

Projekt zakłada też likwidację węzłów grupowych wraz z przestarzałą infrastrukturą – kanałowymi sieciami niskoparametrowymi i rozdzielniami. W ich miejsce powstaną charakteryzujące się wysokim stopniem izolacyjności termicznej preizolowane przyłącza wysokoparametrowe ora 71 nowoczesnych węzłów ciepłowniczych w pełni wyposażonych w automatykę, w tym regulację pogodową.

Uciepłowienie miasta leży mi na sercu, szczególnym wyzwaniem w Elblągu jest podłączenie do sieci jak największej ilości budynków wielorodzinnych. Nowe przyłączenia stanowią już 8 megawatów, są to m.in. Jednostka Wojskowa przy ul. Mazurskiej, Szpital przy ul. Żeromskiego, czy dwa budynki ETBS na Nowodworskiej. To przekłada się na przychody spółki – podkreślił Łukasz Piśkiewicz