Radosne świętowanie

Kolor biało-czerwony zdecydowanie dominował dziś w Elblągu. Radośnie świętowaliśmy Dzień Niepodległości.

 

Patetycznie...

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.00 sesją Rady Miejskiej. Do radosnego świętowania zachęcał przewodniczący Rady, Jerzy Wcisła. - Cieszymy się z kolejnych urodzin dziecka, cieszmy się więc z urodzin Ojczyzny.

Jerzy Wcisła otrzymał znicz od przewodniczącego RM Krakowa, z prośbą, by zapalić go na grobie generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, który był honorowym obywatelem Krakowa. Znicz odebrał jego wnuk, Paweł Nieczuja-Ostrowski, wiceprzewodniczący elbląskiej Rady Miejskiej. - To wielkie szczęście, że mamy dzisiejsze święto. Możemy się łączyć z potrzeby serca, a nie z przymusu. - powiedział Paweł Nieczuja-Ostrowski. - Dziś będę świętował z rodziną, by pokazać moim dziadkom, że ich trud nie poszedł na marne.

Sesja była też okazją do wręczenia żołnierzom medali i odznaczeń resortowych. Po jej zakończeniu uczestnicy przeszli do katedry, gdzie odprawiona została msza święta w Intencji Ojczyzny.

Radośnie...

W Paradzie Niepodległości uczestniczyły tłumy elblążan. Przyszły całe rodziny, pokoleniowo, by wspólnie świętować jedną z najważniejszych dat w naszej historii. Orkiestra wojskowa nadawała rytm marszowi. Za nią szli uczniowie, harcerze, władze miasta, radni, kombatanci, studenci, służby miejskie, żołnierze, elblążanie... Paradę zamykali motocykliści. Całość dopełniali konferansjerzy - Mira Stankiewicz, reporterka Polskiego Radia Olsztyn i Krzysztof Jaworski, reporter Radia Eska. Finał Parady zaplanowano na Placu Jagiellończyka, gdzie głos zabrał marszałek Józef Piłsudski (w którego wcielił się aktor Teatru Sewruka). Na koniec tancerze Ziemi Elbląskiej dali pokaz poloneza, by w końcu do niego porwać elblążan zgromadzonych na Placu. W pierwszej parze tańczyła żona prezydenta Elbląga, Izabela Nowaczyk.

Zakończeniem uroczystości była wojskowa grochówka, która cieszyła się sporym zainteresowaniem.

Organizacją wszystkich uroczystości zajął się Departament Kultury. Wspierało go wojsko, Teatr im. Sewruka, Kuria, Stowarzyszenie "Denar", Oddział Abstrakcyjny, harcerze, Stowarzyszenie Elbląg Europa.