Szkolenie: Jak pracować z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie?

Trzydziestu studentów kierunków pedagogicznych, psychologicznych i fizjoterapeutycznych oraz uczniów szkół średnich ma szansę bezpłatnie nabyć umiejętności przydatne do pracy z osobami niepełnosprawnymi. Wszystko w ramach projektu “Podziel się wolontariatem” Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Elblągu.

Elbląskie Koło PSOUU przygotowało cykl szkoleń dla osób, które w przyszłości będą pracowały z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Szkolenia obejmują warsztaty integracyjne, warsztaty arteterapii oraz metody pracy z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną. To jednak nie koniec.

- Po zakończeniu cyklu szkoleń, każdy uczestnik przeprowadzi trzy godziny bezpośrednich zajęć dydaktycznych - wyjaśnia Beata Peplińska-Strehlau, przewodnicząca PSOUU Koło w Elblągu. - Tego typu umiejętności z pewnością przydadzą się na rynku pracy. Do wyboru mamy cztery placówki, w których będzie można praktycznie sprawdzić świeżo nabyte umiejętności. Po ukończeniu cyklu szkoleniowego PSOUU wyda specjalne certyfikaty, poświadczające udział w kursach oraz przeprowadzenie zajęć z osobami niepełnosprawnymi.

TEMATYKA SZKOLEŃ

Warsztat integracyjny
Cykl szkoleń rozpocznie się warsztatem integracyjnym, który pozwoli uczestnikom lepiej się poznać, przełamać bariery i podzielić doświadczeniem. Warsztat obejmie również integrujące metody edukacji, które mogą być wykorzystywane w pracy z osobami niepełnosprawnymi.
Termin: 8 listopada 2012, godz. 16.00-20.00. Prowadzenie: Emilia Kalinowska.

Warsztat arteterapii
Arteterapia jest jedną z form pracy z osobami niepełnosprawnymi, która umożliwia nawiązanie kontaktu za pomocą sztuki. Arteterapia pomaga uzewnętrznić emocje, pragnienia, myśli, potrzeby, a także pozwala na bezpieczne wyrażanie siebie w inny sposób.
Termin: 12 listopada 2012, godz. 16.00-20.00. Prowadzenie: Aleksandra Karpińska.

Metody pracy  z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną
Uczestnicy warsztatu poznają podstawowe metody pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, m.in.:Metodę Ruchu Rozwijającego W. Sherborne, Metodę P.A .Dennisona, Metodę Dobrego Startu oraz Metodę Knillów. Termin: 15 listopada 2012, godz. 16.00-20.00. Prowadzenie: Magdalena Borek. Wszystkie warsztaty odbędą się w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Saperów 14D w Elblągu.

Aby wziąć udział w szkoleniach, należy do 5 listopada przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy (dostępny http://ubuntuone.com/2USBAQsJiF0kJwTK3CJM0K) na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dostarczyć osobiście do siedziby Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Elblągu, ul. 1 Maja 1.

Projekt „Podziel się wolontariatem. Budowa modelu współpracy wolontariackiej szkół, organizacji pozarządowych i uczelni wyższych w Elblągu, powiecie elbląskim i braniewskim” realizowany jest przy udziale środków finansowych Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

formularz zgłoszeniowy