Międzynarodowi architekci o Elblągu

architekci
32 architektów i urbanistów z Polski, Niemiec, Danii, Estonii i Szwecji bierze udział w trzydniowej konferencji, podczas której pracować będą koncepcyjnie nad centrum Elbląga w roku 2040.

- Niezwykle ważne dla nas jest spotkanie z państwem – powiedział, witając gości, Adam Witek wiceprezydent Elbląga. - W tym roku gościliśmy już studentów z programu Erasmus, którzy zajęli się Starym Miastem. Przez tydzień pracowali, a to, co zaprezentowali, otworzyło nasze umysły na nowe koncepcje. Ich spostrzeżenia wzbudziły w nas niesamowite emocje. Praca z przestrzenią miejską w naszym mieście to wyzwanie nie lada, bo praktycznie kiedy zaczęliśmy się rozpędzać, uchwalono Koncepcję Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do roku 2035. W niej zabrania się rozbudowy miasta na zewnątrz a nakazuje się uruchomić zabudowę wszystkich wolnych przestrzeni w centrum, tzw. plomb. Jednocześnie nie daje się nam dostatecznych uregulowań prawnych w ustawach i rozporządzeniach. A ta koncepcja jednocześnie wyrzuca do kosza wszystkie dotychczasowe plany miejscowe. Czekamy z niepokojem czy rzeczywiście tak się stanie. Wtedy przed nami praca od podstaw. Już dziś jesteśmy w trakcie  zmiany Studium dla miasta. Zachęcam państwa do zachłyśnięcia się centrum miasta, terenami zielonymi, ale też do krytycznego spojrzenia na tereny wymagające rewitalizacji. – dodał Adam Witek.

Z prezentacjami wystąpiły Katarzyna Wiśniewska dyr. Departamentu Urbanistyki i Architektury, główna organizatorka konferencji oraz Anita Pawlak kier. Biura Obsługi Inwestora.  W programie dziś znalazły się wycieczka po Starym Mieście oraz koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

Efekty prac urbanistów i architektów zaprezentowane zostaną w środę.