Rower, przyczepka i dziecko

przyczepka
Nowelizacja Kodeksu Drogowego w maju 2011 r. zwiększyła uprawnienia rowerzystów podczas jazdy i ułatwia poruszanie się rowerem po drogach. W kolejnym dziś rowerowym artykule skupiamy się na przewożeniu dzieci w przyczepkach.

Mówi o tym art.63, ust.3,  pkt. 4 PoRD, który dopuszcza m.in. przewóz:

Dzieci w przyczepie przystosowanej konstrukcyjnie do przewozu osób, ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy.

Do tej pory każdy rodzic robił to  nielegalnie i ryzykował 300 złotowym mandatem, teraz sytuacja jest normalna i to co w Europie jest znane od dawna także u nas może się rozwijać. Nie praktykowałem tej formy aktywności rowerowej ograniczając się do używania fotelika rowerowego, ale wydaje się, że w przyczepce jest dziecku wygodniej i bezpieczniej, a i manewrowanie takim zestawem rower + przyczepa (fotelik znacząco podnosi środek ciężkości) pomimo jego długości jest łatwiejsze i nie grozi upadkiem. Zresztą, nawet jak się przewróci to dziecko jest zapięte swoimi pasami, a połączenie z rowerem jest tak skonstruowane, że przewracająca się przyczepka nie wywróci roweru.

Jeżeli dodamy do tego, że niektóre przyczepki to także wózki spacerowe to sens takiego zakupu jest bezsporny. Już nie będzie usprawiedliwienia dla odmowy wyjścia z domu i udania się na rodzinną przejażdżkę rowerową.