Nowe zasady pierwszeństwa przejazdu rowerzystów

znak
Nowelizacja Kodeksu Drogowego w maju 2011 r. zwiększyła uprawnienia rowerzystów podczas jazdy i ułatwia poruszanie się rowerem po drogach. Zachęcamy do lektury tekstu przygotowanego przez Marka Kamma Oficera Rowerowego.

Nowe zasady pierwszeństwa przejazdu rowerzystów. Mówi o tym art. 27 PoRD, a szczególnie ust. 1a.

Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.


W Elblągu przejazdy rowerowe występują na ul. Fromborskiej, Ogólnej, Odrodzenia, Płk. Dąbka, 12 Lutego, Hetmańskiej, Tysiąclecia, Malborskiej, Rycerskiej, Sopockiej,  Grunwaldzkiej, Agrykola, Kościuszki, Legionów, Broniewskiego, Niepodległości, Robotniczej, Brzeskiej, Pocztowej, Zw. Jaszczurczego, Nitschmanna, Nowowiejskiej, Traugutta i 3 Maja.

Przejazd rowerowy jest oznakowany za pomocą znaku D-6b, którego dostrzeżenie sprawia wielu kierowcom dużą trudność. Wynikają z tego liczne nieporozumienia, niektórzy nie odróżniają tego znaku od przejścia dla pieszych, wymuszają pierwszeństwo przejazdu i niepokoją przejeżdżających zgodnie z przepisami rowerzystów.


Dla poprawy widoczności i wzrostu bezpieczeństwa rowerzystów elbląskie przejazdy rowerowe są od 2011 r.  sukcesywnie malowane na kolor czerwony, co zwiększa ich czytelność zarówno dla kierujących pojazdami, jak i dla pieszych.