Święto Chleba - program

Już w piątek rozpocznie się siódma edycja Elbląskiego Święta Chleba. Przedstawiamy szczegółowy program.


data - 31.08.2012 - 02.09.2012
miejsce – starówka - Stary Rynek, Rybacka, Mostowa. Na placu przy Muzeum stanie scena, na której odbywać się będą koncerty. Na drugiej scenie, przy Ratuszu Staromiejskim, będą występować m.in. zespoły z miast partnerskich. Elbląg odwiedzą również delegacje miast partnerskich z Narwy, Bałtijska, Kaliningradu, Tarnopola i Trowbridge. Dla najmłodszych uczestników jarmarku tuż przy Katedrze stanie "Wesołe miasteczko".
wystawcy – ponad 200. W trakcie Święta Chleba odbędą się dla nich dwa konkursy „Najciekawsze stoisko” oraz „Najciekawszy produkt”. Nagrodami będą banery reklamujące zwycięzców, a emitowane przez miesiąc na stronie  www.elblag.eu.

31.08.2012

Godz. 16.00 – bezpłatna degustacja wołowiny z udziałem Prezydenta Elbląga. Producenci wołowiny rozdadzą uczestnikom jarmarku dwa tysiące porcji gulaszu.

Godz. 16.00 – Elbląg Rock’s Europa organizowany przez Stowarzyszenie Elbląg Europa
Przez cały miesiąc od 1 lipca do 1 sierpnia trwała rekrutacja zespołów chcących zagrać podczas pojedynku kapel na V edycji Elbląg Rocks Europa. W tym czasie napłynęły 33 zgłoszenia młodych zespołów z całej Polski. Mimo tak dużego zainteresowania tylko 6 kapel 31 sierpnia stanie na festiwalowej scenie aby zagrać dla publiczność. Będą to zespoły AppleMint (Ostróda), DIFFÉRENT (Gdańsk), Hear The Hope (Gdańsk), Hear The Hope (Gdańsk), Podeszfa (Gdańsk), Shadow Archetype (Trójmiasto/Elbląg) oraz YHY (Elbląg).
w godzinach 16:00 - 20:00 "BITWA KAPEL" przesłuchania  kapel koncert zespołu - KUŚKA BROTHERS koncert zespołu - TORA TORA TORA koncert zespołu - UNCLE JEYPHON, ok. godz 21:30 - pokaz Tancerzy Ognia.

1.09.2012
Godz. 11.00-13.30 – Ratusz Staromiejski - Spotkanie informacyjne dla przedsiębiorców branży piekarniczej
Godz. 20.00 – koncert Golec u Orkiestra – plac przy Muzeum. Wstęp wolny.

02.09.2012
Godz. 9.00 – 14.00 - Akcja Moto serce - Na parkingu przy Katedrze św. Mikołaja będzie można oddać krew na potrzeby chorych dzieci. Tam też zgromadzą się motocykliści  z Elbląga, Braniewa i Trójmiasta. Motoserce jest bowiem ogólnopolską akcją organizowaną przez motocyklistów zrzeszonych z Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych – w tym roku zebrano już 4000 litrów krwi. Elbląską akcję organizuje klub Road to North.

Godz. 10.00 – 15.00 - Turniej Miast Kopernikańskich i Partnerskich – Elbląg jest gospodarzem imprezy, bo wygraliśmy poprzednią edycję, która odbyła się w Toruniu. W tym roku też zamierzamy wygrać, pokonując reprezentacje Olsztyna, Torunia, Fromborka i Braniewa.
Zbiórka przedstawicieli drużyn odbędzie się o godz. 8.30 w Ratuszu Staromiejskim przy Starym Rynku 25, sala konferencyjna na parterze. Turniej rozpoczyna się  o godz. 10.00 przed sceną na Starym Rynku. Konkurencje będą się przedstawiać następująco:
Konkurencja I – cięcie pali, do konkurencji zostaną zaproszone dwie pary męskie. Zadanie będzie polegało na przecięciu w jak najkrótszym czasie drewnianego pieńka.
Konkurencja II – bieg na nartach polegający na jak najszybszym pokonaniu wyznaczonego dystansu przez 5-6 osobowe zespoły, decyduje czas.
Konkurencja III – zegar – zabawa dla par. Kobieta usadawia się na metalowej platformie umieszczonej na długiej rurze, którą mężczyzna bierze w ręce i zgodnie z ruchem wskazówek zegara ze swym „ słodkim ciężarem” pokonuje jak największą liczbę okrążeń.
Konkurencja IV – przecinanie liny łopatą piekarczyka – konkurencja indywidualna dla mężczyzn.
Konkurencja V – cyrkiel, aby zadanie mogło się odbyć musi zebrać się 5 osobowa grupa z której 1 osoba jest kapitanem natomiast reszta uczestników za pomocą lin i przyrządu zwanego rosyjskim trójkątem musi przetransportować kapitana do wyznaczonego celu.
Konkurencja VI – przeciąganie liny – konkurencja dla wszystkich osób w drużynie, maksymalna ilość uczestników konkurencji 10 osób.
Konkurencja VII – rzut kapeluszem kowbojskim do celu. Drużyny składające się z 9 lub 10 osób, których zadaniem jest rzut i trafienie kapeluszem do celu oddalonego o 5 metrów (okrąg o średnicy 2 metrów) – konkurencja Miasta Frombork
Konkurencja VIII – jedzenie węgorza na czas, konkurencja dla 3 osób, 2 osoby dorosłe + 1 dziecko do 13 lat – konkurencja Miasta Frombork
Ogłoszenie wyników odbędzie się między godziną 14.00 a 15.00.
Każde miasto będzie miało możliwość wystawienia na terenie Jarmarku własnego stoiska informacyjnego. Na zwycięzców czeka puchar i sława.

godz. 11.00-13.30 - Spotkania informacyjne dla przedsiębiorców branży piekarniczej – w Ratuszu Staromiejskim
godz. 12.00 – 16.00 – ulica Przy Bramie Targowej w stronę I LO – XIII Forum Inicjatyw Pozarządowych. Centrum Organizacji Pozarządowych we współpracy z Urzędem Miejskim w Elblągu i Radą Elbląskich Organizacji Pozarządowych serdecznie zaprasza do udziału w XIII Forum Inicjatyw Pozarządowych. W tym roku święto organizacji pozarządowych z naszego miasta odbędzie się w sobotę 1 września na terenie Starego Miasta (ul. Przy Bramie Targowej) w godzinach 12.00 - 16.00. Tegoroczna edycja realizowana jest jako przedsięwzięcie towarzyszące obchodom Elbląskiego Święta Chleba. Forum jest doskonałą okazją do spotkania z innymi organizacjami, wymiany doświadczeń oraz prezentacji działań mieszkańcom naszego regionu. To także możliwość przedstawienia dorobku organizacji za pomocą np. warsztatów.

1 i 2.09.2012

Design-El to kolejna atrakcja Elbląskiego Święta Chleba. 1 i 2 września w Galerii El wystawią się firmy związane z wyposażaniem wnętrz – studia meblowe, kowalstwo artystyczne, oświetlenie, szkoło artystyczne, obróbka kamienia. Odwiedzający będą mogli obejrzeć oraz zakupić eksponaty prezentowane na wystawie.
Idea prezentacji twórczego potencjału elbląskich firm, które związane są z branżą projektową, narodziła się pod wpływem inspiracji unikalną kolekcją dzieł sztuki geometrycznej w zbiorach Galerii El. To również nawiązanie do tradycji elbląskiego Biennale Form Przestrzennych. Wystawę organizuje Pracownia Architektury Atelier Hoffmann.
Podczas Design-El wystawią się: AMK Designs, Galeria Miś Art., KaniaMeble, GoldKowal, Sonik, Jet System, Lira Lighting, Elsar oraz Lupus.
Wystawa czynna będzie 1 i 2 września od 12.00 do 20.00. Wstęp wolny.


APEL:
W związku z Elbląskim Świętem Chleba zwracamy się z apelem do mieszkańców, by nie parkowali swoich samochodów na ulicy Mostowej i Rybackiej. W razie potrzeby przewidujemy, że ulice, które biegną od ulicy Stary Rynek mogą być zamykane dla ruchu.  
Elbląskie Święto Chleba jest dofinansowane z unijnych funduszy, które pozyskało miasto w ramach dwuletniego projektu na lata 2011 i 2012. Koszt tegorocznej edycji to 267 tysięcy złotych. Unijne dofinansowanie jest na poziomie 85 procent.logo
Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.