Wkrótce ruszy Elbląskie Biuro Porad Obywatelskich

Już wkrótce długo oczekiwane przez mieszkańców miasta Elbląskie Biuro Porad Obywatelskich zacznie działalność. 15 marca Prezydent Elbląga podpisał umowę z Elbląskim Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej na realizację Biura.

- Utworzenie Biura Porad Obywatelskich było jedną z moich obietnic wyborczych. Pod koniec stycznia ogłosiłem konkurs na prowadzenie takiego biura. Wygrało go Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej, które istnieje w naszym mieście od 8 lat i aktywnie pomaga mieszkańcom w wielu życiowych sprawach – wyjaśnia Grzegorz Nowaczyk prezydent Elbląga.

Elbląskie Biuro Porad Obywatelskich będzie się mieściło przy ul. Związku Jaszczurczego 17 (pokój 101) w siedzibie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej i będzie czynne od poniedziałku do czwartku w godzinach 9.00-18.00.

Obecnie trwa wdrażanie ogólnopolskich standardów Biur Porad Obywatelskich oraz aplikowania w struktury Związku Biur Porad Obywatelskich.

Do zadań Biura Porad Obywatelskich będzie należało między innymi:

- zapewnienie powszechnego i bezpłatnego dostępu do rzetelnych, bezstronnych
i poufnych porad,

- zapewnienie miejsca, w którym można uzyskać pomoc w pisaniu pism, wyjaśnień itp.,

- propagowanie idei poradnictwa obywatelskiego wśród mieszkańców Elbląga,

- zwiększenie świadomości prawnej elblążan,

- przeciwdziałanie marginalizacji grup najsłabszych, które z racji swojej sytuacji społecznej, materialnej czy zawodowej nie mają dostępu do informacji na temat przysługujących im praw,

- budowanie społeczeństwa obywatelskiego,

- edukacja obywateli nieświadomych przysługujących im praw ani nie znających procedur,

- zwiększenia wiedzy mieszkańców w zakresie ochrony i realizacji ich praw.