Odszedł Mieczysław Pleśniak

Dzisiaj rano (5 stycznia) zmarł Mieczysław Pleśniak, prekursor piłki ręcznej w Elblągu.
Mieczysław Pleśniak po studiach w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Krakowie, w roku 1954 z nakazem pracy został skierowany do Technikum Budowy Maszyn w Elblągu, szkoły pod bezpośrednią opieką Ministerstwa Przemysłu Maszynowego. Dyrektorem TBM był wówczas Aleksander Kociołkowski, który zgromadził wokół siebie kompetentne grono pedagogiczne. W takim środowisku nauczyciel wychowania fizycznego rozpoczął bardzo efektywną pracę. Od pierwszych dni obok wypełniania obowiązków zawodowych angażował się społecznie w szkolenie piłkarzy ręcznych w elbląskich klubach sportowych „Turbina” i MKS „Zryw”, które zasilał najbardziej uzdolnionymi w tej dyscyplinie sportu wychowankami.

Był współzałożycielem Międzyszkolnego Klubu Sportowego Truso gdzie przez 55 lat wprowadził w tajniki piłki ręcznej kilka pokoleń zawodników. Wygrywali oni turnieje rangi mistrzostw Polski, dominowali na turniejach różnorodnej rangi w kraju i zagranicą.

Wychowankowie Mieczysława Pleśniaka reprezentowali Polskę, a nazwiska Władysława Popielarskiego (IO Monachium 1972), Marka Panasa (IO Moskwa 1980) czy Zbigniewa Plechocia kilkakrotnego uczestnika mistrzostw świata, na stałe zapisały się w historii polskiej piłki ręcznej.

Trenerski dorobek elbląskiego trenera doceniły władze centralne powierzając mu w latach 1964 – 74 społeczną funkcję trenera kadry Polski juniorów. Był wielokrotnym przewodniczącym Komisji Młodzieżowej w Związku Piłki Ręcznej w Polsce, członkiem Rady Trenerów przy Zarządzie Głównym SZS, a w Elbląskim Szkolnym Związku Sportowym odpowiedzialnym za sport młodzieżowy, a jego członkowie z chwilą gdy kończył społeczną pracę przyznali mu tytuł Honorowego Przewodniczącego ESZS.

To z Jego inspiracji, aktualnie w Polsce pracuje wielu cenionych trenerów piłki ręcznej z elbląskim rodowodem. Te wszystkie zadania realizował z olbrzymim zaangażowaniem, na różne sposoby, zawsze mając na pierwszym miejscu sprawy dobrego wychowania młodych pokoleń elblążan. Kiedy przed rokiem tworzono Elbląski Sportowy Klub Nestora, Mieczysław Pleśniak był wśród założycieli wspierając aktywnie tę inicjatywę.

Był wielokrotnie honorowany między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, Diamentową Odznaką ZPRwP, 100-lecia Sportu Polskiego, licznymi medalami i odznaczeniami.
Rada Miejska przyznała Mieczysławowi Pleśniakowi Honorowe Wyróżnienie „BENE MERENTIBUS” za zasługi dla Elbląga.
Cześć Jego pamięci

MKS Truso, Elbląski Szkolny Związek Sportowy, Elbląski Sportowy Klub Nestora

Uroczystość ostatniego pożegnania Mieczysława Pleśniaka odbędzie się w sobotę (7 stycznia 2012 roku) o godz. 13.00 w nowym domu pogrzebowym Cmentarza Dębica.